Czym gospodarka liniowa różni się od cyrkularnej? Czy zasady 3R można łatwo wprowadzić w życie? I co to wszystko ma wspólnego z troską o Ciebie, planetę i…twój portfel? Zobacz naszą infografikę i wprowadź sekrety mądrej konsumpcji do swojego życia.
7,8 miliarda ludzi żyjących na Ziemi zużywa więcej zasobów naturalnych naszej planety, niż jest ona w stanie odnowić, i produkuje więcej odpadów, niż może ona wchłonąć. Aby odwrócić ten trend, potrzebne jest nowe podejście do gospodarki. Zrozumienie, na czym polega ta zmiana, pozwala świadomie się w nią włączyć.
Od czasów rewolucji przemysłowej królował model gospodarki,
który w skrócie można przedstawić w trzech krokach:
To gospodarka liniowa:
na początku cyklu życia przedmiotu znajduje się surowiec, a na końcu – śmieć.
Obecnie jesteśmy świadkami stopniowego przechodzenia
do gospodarki cyrkularnej, czyli o obiegu zamkniętym.
Celem takiej gospodarki jest minimalizowanie ilości śmieci (odpadów, z których nie powstanie nowy produkt) i dążenie do tego, by istniejące już zasoby wykorzystywać ponownie.
Jako konsumenci mamy ogromny wpływ na cały rynek. Wybierając produkty, które poma-gają ograniczyć ilość odpadów, kreujemy popyt na nie. To jedna z wielu czynności, które możemy podjąć, aby żyć bardziej ekologicznie.
Reduce
Reuse
Recycle
Najbardziej ekologiczne jest to opakowanie, którego nie kupiłeś.
Nie produkujesz wtedy śmieci, a także oszczędzasz zasoby naszej planety.
Jak to zrobić?
Każdy produkt, którego użyjesz ponownie, oznacza mniej śmieci.
To, czego używasz, nie trafia do śmieci, a Ty oszczędzasz pieniądze
Co i jak może być użyte ponownie?
Recykling to ponowne przetworzenie użytych już surowców. To dlatego odpady poddawa-ne procesom recyklingu nazywane są siódmym zasobem planety. Ze zużytych opakowań po margarynie może powstać wielorazowy pojemnik na lunch, kubek lub… szczoteczka do zębów.